Światowit

Hans mieszka w dziewiętnastowiecznym bunkrze bramy wjazdowej Fortu Kościuszko. pamiętam, ceglany bunkier o wąskich oknach-strzelnicach niszczał zaniedbany jak większość austriackich fortów, więc Hans, tymczasowy nomad :> zeskuotował go i dotąd się w nim trzyma. mieszka bez prądu, jak eremita. będzie tak już kilka lat.
Hans jest rzeźbiarzem z „ideą fixe” stworzenia doskonałego pomnika Światowita, którego falliczny obelisk wyłowiono niegdyś z rzeki Zbrucz na Ukrainie, podobno, bo mogła to być archeologiczna mistyfikacja… ów charakterystyczny, segmentowy „oryginał” można obejrzeć w muzeum w Krakowie, pod Wawelem stoi jego kopia. Hans opowiedział mi jak zdejmował z niej formy potrzebne do rozpoczęcia prac nad własną wersją: zanim udał się na miejsce, sporządził ramki z rozrobioną, plastyczną gliną, a potem razem z pomocnikiem przebrał się w konserwatorskie kitle. reszta odbyła się bez zgody i zezwolenia, ale z wprawą i przekonaniem…
w wieloletniej już pracy nad obrazem słowiańskiego boga urodzaju Hans używał różnych materiałów. ostatnio lepi pomnik w glinie. kilka egzemplarzy wypalił w cegielni. jeden stał na dachu bunkra, lecz pewnej nocy ktoś go roztrzaskał, pewnie ktoś ze zbrojnego ramienia Radia Maryja…

  • facebook

inne losowo wybrane posty

reakcje

johnybegood

nooooooo, Hans alias Janek niczym rabbi, cadyk, eremita szaleniec boży, a może tylko… albo aż strażnik Światowita pogańsko-SŁOWIAŃSKIEGO… świat w istnieniu podtrzymuje ;-)

kuba

czy to takie twórcze “zbrojne ramię Radia Maryja”? Fajna sprawa ale to o RM po prostu za płaskie nawet na prowakoację…
JK

dróżnik

tekst jest sprzed trzech lat, wtedy ojciec Rydzyk miał większy wpływ…
roztrzaskanie Światowita nie było żartem. jeśli tak, b. głupim.
prowokacja? – Radio ma niejednego ryja :> że ktoś Światowita w Krakowie nie lubi, fakt, pomnikowi pod Wawelem też się oberwało. może to jakiś wandal wariat, a może sekta?

reaguj/react