w stronę Marakeszu

Get the Flash Player to see the wordTube Media Player.
  • facebook

inne losowo wybrane posty

reakcje

Czambory

W swoim debilizmie nie potrafiłem znaleźć Twojego adresu internetowego, więc musze tak ni z gruszki ni z czego innego odezwać się w komentarzach. Co do komentarza, to widzę, że już ponad dwa tygodnie nie masz dostępu do sieci, albo z niego nie korzystasz. Sądzę, że może wróciłeś do Polski? Ja zwracam się ze starą sprawą, o której kiedyś rozmawialiśmy. Jestem na etapie przygotowywania do druku zbioru moich dawnych tekstów. Nie pracuję nad nimi inaczej, jak redakcyjnie, bo widzę, że są one “skończone” i ugrzęźnięte w swoim czasie, jednak z powodu pewnych odkryć czy to faktograficznych (np. metryka Zośki Bobrówny) czy innych nowych tropów robię do niektórych tekstów Glosy. (Może mi się uda znaleźć dla tych dodatków termin mniej napuszony, nie chcę też ani anex ani apendix – masz może tu jakiś pomysł???) Ale do rzeczy. Otóż właśnie do tego tekstu o wierszu Słowackiego w imionniku Zofii Bobrówny chcę zrobić maleńką glosę uzupełniającą w kierunku gnostyckiej Sofii i jej inkarnacji w kurtyzanie (niewolnicy?) z Sydonu (Tyru?). Masę śmiecia w kwestiach gnostyckich, czy mógłbyś mi wskazać jakieś źródło prawdziwe, albo nawet kilka? Zajrzę do Gravesa Białej bogini, ale ty miałeś coś z filozofów chyba na tę okazję. Jak widzisz, rzecz nie jest spieszna, ale będzie mi miło i pożytecznie, jak się w ogóle odezwiesz! Pozdrawiam serdecznie Marek

bnzr

hej.
jestem w Genui, będę w Polsce w pierwszym tygodniu grudnia, a co do Sofii.
Szymon Mag. wspomniany w Dziejach Apostolskich? pierwowzór Fausta. znalazł w burdelu ladacznicę Sofię i ogłosił ją Upadłą Mądrością Bożą. motyw gnostycki, więcej na ten temat znajdziesz w Religii gnozy Hansa Jonasa.
późnij Sofia Mądrość Boża pojawiła się u Jakuba Bohmego, stanowiła sedno jego mistycznego systemu. ale już w formie nieupadłej :> potem, Sofią zajmował się ruski nawiedzony ojciec ruskiej filozofii Władimir Sołowjow, ale to już po Słowackim.
nie mam tu książek. trudno mi sobie więcej przypomnieć.
pozdrawiam i zapraszam. jakbyś wybierał się do Włoch.

RYErnest

Nice post u have here :D Added to my RSS reader

reaguj/react