dzikie zboże / orzo selvatico

podczas wojny, w latach embarga, największy genueński plac /Zwycięstwa/ i inne mniejsze skwery obsiane były zbożem. najprawdopodobniej propagandowo w ramach polityki autarkii Mussoliniego, bo raczej nie z powodu braku żyznej ziemi, chociaż w górzystych okolicach Genui, kto wie…
„faszystowskie” :> wysiane na plon zboże zdziczało i tak zostało, że wszędzie w mieście go pełno.

_

pokazy lotnicze

nad portem, chyba z okazji święta Republiki /jeżeli tak, to z trzydniowym opóźnieniem :>/.

to były ćwiczenia. odrzutowce w kluczu, jak myśliwce w bojowym szyku nadleciały spod słońca, nad port.
czytałem właśnie książkę na barkach. zaskoczony hałasem uniosłem głowę i z mieszanym uczuciem pomyślałem: F16. „wreszcie. zaczęła się wojna”. może zbombardują sopraelevatę
+
ćwiczenia w efekcie były ciekawsze od dzisiejszego oficjalnego pokazu, bo niespodziewane i tłum gapiów nie zdążył zgęstnieć. i chociaż dzisiaj, by go uniknąć /tłumu/ zająłem nietypowe i zdawało mi się lepsze miejsce – na dachu piętrowego parkingu, obejrzałem pokaz z jeszcze głębiej zmieszanym uczuciem: no bo po co tyle hałasu? nadymili, mewy przepłoszyli i odlecieli. a niezbombardowana sopraelevata nadal straszy…
wielkie nacjonalno-patriotyczne wydarzenie /trójkolorowy dym/ zakończyło się tak czy siak. samoloty po prostu w pewnym momencie zniknęły za horyzontem. ludzie postali jeszcze chwilę wpatrzeni w podniebną pustkę i z wolna zaczęli się rozchodzić.
i wtedy ponad głowami rozległ się ponownie huk silników, i wszyscy znowu przystanęli, i spojrzeli w niebo, a to był zwykły pasażerski Ryanair. zabawne.

_

zdjęcie
wieża Giotto kościoła san Donato. Giotto można zapisać skrótem G8 /wymowa identyczna/.

ekonomia kanalia

książka która pokazuje, że sprawy mają się o wiele gorzej niż sądziłem, a przecież o czym wiedzą chyba wszyscy, w powyższych kwestiach światowego /nie/porządku, jestem niesprzedajnym pesymistą.

„Ekonomia kanalia” to wstrząsające studium nowego światowego porządku gospodarczego, rządzonego przez ekonomiczne, „nietykalne” siły. tę książkę czyta się jak mrożący kryminał, jest napisana: „z akcją”, w której autorka często na podstawie osobistych doświadczeń /jako jedyna z zachodnich ekspertów przeprowadziła wywiad z Al Zarqawim, dowódcą irackiego powstania/ analizuje przyczyny najważniejszych współczesnych wydarzeń począwszy od upadku muru berlińskiego /rozpadu komunistycznego bloku wschodniego/ poprzez „rozkwit” chińskiego imperium ekonomicznego oraz islamskiej finansjery, aż po katastrofę amerykańskiego rynku kredytowego, lecz nie tylko. Ekonomia kanalia zawiera również rozdziały poświęcone współczesnemu niewolnictwu, handlu żywym towarem, międzynarodowej prostytucji, kalabryjskiej mafii piorącej w Polsce brudne pieniądze, czy anarchii na morzach i piratach – nie tych romantycznych z wybrzeży Somalii, lecz o wiele groźniejszych pływających pod banderą Panamy lub innych rajów podatkowych. w książce jest również o handlu bronią, o tzw. pomocy humanitarnej, która tylko pogłębia kryzys w Afryce i o „umoczeniu” w zepsutym systemie światowej sławy gwiazd, czyli jest o wszystkim co stanowi ciemną stronę współczesnej ekonomii grożącej nie tylko podważeniem dorobku wielowiekowej walki o dobrobyt społeczeństw państw uprzemysłowionych i ich regresem do poziomu spauperyzowanego światowego proletariatu, ale grozi również zupełnym wyeksploatowaniem nieodnawialnych zasobów naturalnych /nad którymi jak się okazuje zasadniczo nikt nie sprawuje kontroli/ i co za tym idzie unicestwieniem harmonii życia planety w ogóle…
państwa rynkowe i organizacje międzynarodowe nie posiadają odpowiednich narzędzi ani chęci, by przeciwstawić się tym procesom, a nienasycona ekonomia kanalia pożera coraz więcej i tyje. jedyna realna siła, która może wywołać jakąkolwiek zmianę to wola konsumentów, to masowa odmowa uczestnictwa w polityce wzrostu gospodarczego, lecz do tego potrzebna jest osobista, jednostkowa świadomość narastającego zagrożenia.
„Ekonomia kanalia” została napisana po angielsku pod tytułem: „Rogue Economics” i równolegle przetłumaczona na włoski /czytałem ją w tym właśnie języku/. więcej informacji na oficjalniej stronie książki: http://www.lorettanapoleoni.org/rogue_economics/

Loretta Napoleoni, urodzona w Rzymie i mieszkająca na stałe w Londynie, należy do światowych ekspertów w sprawach finansowania terroryzmu i międzynarodowej „brudnej” ekonomii. jest konsultantem BBC i CNN, współpracuje z El Pais, Le Monde, The Guardian, Reppublika, La Stampa oraz Internazionale.

_

zdjęcie
via Lomellini

brzeg drogi / riva di strada

zdjęcie